خواص پسته 🌽

خواص پسته خام و تازه

خواص پسته خام برای سلامت بدن، تامین انرژی، سلامت پوست، جبران کم خونی و غیره بی شمار است. پسته آجیل، مغزدانه و خشکبار بسیار سالمی است!

پسته علاوه بر اینکه خوشمزه و خوردن لذت بخش است فوق العاده آجیل و خشکبار سالمی است. دارای ارزش غذایی و خواص بسیاری است که در این نوشته بخشی از این خواص اورده شده است.

خواص پسته 

مغزدانه پسته سرشار از ویتامین های مانند B6، مس و منگنز، همچنین منبع خوبی از پروتئین، فیبر، تیامین و فسفر است. تحقیقات نشان می­دهد که خوردن یک و نیم اونس( حدود ۴۲ گرم) به عنوان بخشی از رژیم غذایی با چربی اشباع شده و کلسترول پایین، خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

خواص پسته تازه برای لاغری

خواص پسته تازه برای لاغری به گونه ایست که مصرف این مغزدانه با توجه به اینکه ویتامین و پروتئین های بدن را تامین می کند باعث  کاهش هوس مصرف چربی مضر میشود. در واقع آجیل پسته به کاهش وزن  کمک میکند در صورتیکه  متعادل مصرف شود. زیرا که مصرفش باعث  افزایش سوخت و ساز بدن می شود.

خواص پسته خام برای کم خونی

خواص پسته خام برای کم خونی نیز به دلیل وجود مقادیر مس در این مغزدانه است. وجود مقادیر مس در این خوراکی میزان جذب آهن سایر غذاها را افزایش می‌دهد و مانع کم‌خونی خواهد‌شد. همچنین پسته دارای آهن است و به مصرف آن باعث جلوگیری از کم خونی می شود.

 

خواص پسته خام

برای بررسی اینکه خواص پسته خام چیست؟ در ابتدا به بررسی مواد موجود در این مغزدانه و مقدار آنها پرداخته می شود.

یک انس پسته که برابر با ۲۸ گرم و حدود ۴۹ عدد پسته میشود شامل واد زیر است:

ردیف ماده مقدار
۱ کالری ۱۵۹
۲ کربوهیدارت ها ۸ گرم
۳ فیبر ۳ گرم
۴ چربی ۱۳ گرم
۵ پتاسیم  ۶درصد مقدار مصرف روزانه
۶ فسغر ۱۱درصد مقدار مصرف روزانه
۷ ویتامین ب ۶ ۲۸ درصد مقدار مصرف روزانه
۸ تیامین ۲۱درصد مقدار مصرف روزانه
۹ مس ۴۱درصد مقدار مصرف روزانه
۱۰ منگنز ۴۱درصد مقدار مصرف روزانه

 

با توجه به جدول پسته یکی از مواد غذایی است که سرشار از ویتامین B6 است. ویتامین B6 برای عملکردهای مختلف بدن از جمله تنظیم قند خون و تشکیل هموگلوبین مفید است. در این باره خواص پسته برای زنان این است که باعث سلامت پوست، سلامت بدن، تقویت بدن در هنگام بارداری، بهبود انرژی بدن و تقویت بدن در هنگام شیردهی نوزاد کمک می کند.

پسته سرشار از پتاسیم است. یک اونس از این خشکبار حاوی پتاسیم بیشتری از نصف یک موز بزرگ است. خواص پسته برای مردان اینست که مصرف آن با توجه به مواد موجود در آن (جدول) باعث تقویت قوی جنسی و حفظ سلامت و انرژی بدن می شود.

برای مطالعه بیشتر از ارزش غذایی پسته می توانید این مقاله را مطالعه نمایید.

خواص پسته شور 

در ابتدا این نکته را بازگو خواهیم کرد که تاریخچه مصرف پسته به هفت هزار سال قبل از میلاد می رسد!. تا به امروز که مصرف پسته در بسیاری از غذاها مثل دسر و بستنی مرسوم و محبوب شده است. این آجیل حاوی چندین ماده مغذی ضروری است و می توانند به کاهش وزن و سلامت قلب و روده کمک کند.

پسته شور از شور، برشته و زعفرانی کردن پسته خام به دست می آید. بنابراین خواص پسته شور نیز مانند ارزش غذایی پسته خام است. البته که باید به مقدار نمک استفاده شده و سایر مواد افزوده شده برای شور و برشته کردن دقت نمود.

خواص پسته در مقابل سایر بیماری ها مانند کرونا، تقویت ریه و بهبود عملکرد چشم

  • پسته ماده بسیار مهمی برای بهبود مشکلات بینایی است زیرا که دارای داشتن زاکسانتین، ریبوفلاوین و لوتئین است.
  • کاهش قند خون و بهبود مقاومت نسبت به انسولین در اثر وجود فیبر بالا، بتاکاروتن و پروسیانیدین‌ها
  • وجود ویتامین B6 که در پسته که باعث افزایش میزان اکسیژن و هموگلوبین خون شده و در نتیجه مغز فعال تر خواهد شد. این یکی از بهترین خواص پسته است.

با مطالعه این مقاله پسته را بیشتر بشناسید.

انواع پسته

نوع های رایج پسته، نوع اوحدی (فندقی)، کله قوچی، احمدآقایی و اکبری هستند. جهت خرید پسته اکبری، خرید پسته شور و زعفرانی شده، خرید پسته کله قوچی و خرید پسته احمد آقایی می توانید روی هر کدام از اسامی کلیک نمایید. با وارد شدن به قسمت محصولات مرکز خرید پسته پستاکا می توانید انواع پسته را مشاهده، مقایسه و خرید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *