انواع پسته رفسنجان

انواع پسته رفسنجان یا انواع پسته جهان از نظر ظاهری قابل تشخیص است. که در اینجا با انواع رایج که بیشترین کشت را توسط کشاورزان دارد آشنا میشوید.

۱- پسته اکبری
ظاهر این پسته کشیده است و در واقع به عنوان لوکس ترین پسته از نظر مصرف کننده و محبوب ترین پسته از نظر کشاورز شناخته میشود. زیرا که پسته اکبری مغز و ظاهری زیبا دارد. از طرفی درختان پسته اکبری بیشترین بازدهی را در منطقه رفسنجان دارند و سطح زیر کشت این نوع پسته نسبت به سایرین بیشتر است.
قیمت این پسته هم نسبت به سایر انواع بیشتر است.

۲- پسته کله قوچی
ظاهر این پسته نسبت به سایرین درشت تر است.قسمتی از باغات کشاورزان رفسنجان زیر کشت این نوع درختان پسته است.
قیمت پسته کله قوچی تقریبا مقداری از پسته اکبری ارزانتر و از پسته فندقی گرانتر است. بعضی از کشاورزان ارادت خاصی نسبت به کشت این محصول را دارند اما در برخی مناطق درختان این پسته بازدهی کمتری نسبت به سایرین دارد و درختان این نوع در اغلب مناطق خشک شدن بیشتری دارند.
۳- پسته فندقی
پسته فندقی که نام دیگر آن پسته اوحدی است نسبت به سایر پسته ها ظاهری ریزتر دارد. باغات قدیمی کشاورزان زیر کشت این نوع است و اکثر درخت های این نوع سن بالاتری دارند.
آب و هوای منطقه رفسنجان برای ثمردهی این نوع نیز مناسب است اما با گسترش کشاورزی مدرن و جهت افزایش بهره وری، این محصول نیز کم رنگ تر شده است.
قیمت پسته فندقی نسبت به سایرین ارزانتر است. اما مزه اش فرقی ندارد.
۴- پسته احمد آقایی
شکل ظاهری پسته بصورت کشیده و بادامی است. پوسته مغز آن کمی تمایل به قرمز رنگی دارد. در آجیل ها از این نوع پسته نیز استفاده می شود.
قیمت متعادلی دارد. از فندقی گرانتر و از اکبری ارزانتر و با کله قوچی برابری میکند و یا در رقابت است!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *