انواع پسته رفسنجان ✍️

انواع پسته رفسنجان

انواع پسته به دسته های مختلفی از نظر ظاهر و کیفیت دسته بندی می شود. رفسنجان یکی از قطب های اصلی پسته در ایران و جهان است. در این مقاله با انواع این مغزدانه و خشکبار آشنا خواهید شد.

انواع پسته ایران و جهان:

انواع پسته رفسنجان از نظر ظاهری قابل تشخیص است.  قیمت انواع پسته متفاوت است و وابسته به معیارهای متفاوتی جهت تشخیص کیفیت آن است. در ادامه با انواع رایج پسته که توسط کشاورزان ایران مخصوصا کشاورزان شهرستان های استان کرمان کشت می شود آشنا خواهید شد.

 1.  پسته اکبری

  ظاهر این پسته کشیده است و در واقع به عنوان لوکس ترین پسته از نظر مصرف کننده و محبوب ترین پسته از نظر کشاورز شناخته میشود.  پسته اکبری مغز و ظاهری زیبا دارد. از طرفی درختان پسته اکبری بیشترین بازدهی را در منطقه رفسنجان دارند و سطح زیر کشت این نوع پسته نسبت به سایرین بیشتر است.

  قیمت پسته اکبری نسبت به سایر انواع ها گرانتر است. عده ای این نوع را پادشاه پسته ها می دانند. استفاده این نوع در آجیل، ترکیبی فوث العاده و لوکس می سازد. جهت خرید پسته اکبری دستچین، خام، شور و زعفرانی این لینک را کلیک نمایید.

 2. پسته کله قوچی

  ظاهر این پسته نسبت به سایرین درشت تر است.قسمتی از باغات کشاورزان رفسنجان زیر کشت این نوع درختان پسته است.

  قیمت پسته کله قوچی تقریبا مقداری از پسته اکبری ارزانتر و از پسته فندقی گرانتر است. بعضی از کشاورزان ارادت خاصی نسبت به کشت این محصول را دارند اما در برخی مناطق درختان این پسته بازدهی کمتری نسبت به سایرین دارد. درختان این نوع در اغلب مناطق خشک شدن بیشتری دارند. به اصطلاح کشاورزان این نوع درختان به مرور زمان سرخشک میاورند و از بین می روند.

  برای خرید پسته کله قوچی و مقایسه انواع کلیک نمایید.

 3.  پسته فندقی

  پسته فندقی که نام دیگر آن پسته اوحدی است نسبت به سایر پسته ها ظاهری ریزتر دارد. باغات قدیمی کشاورزان زیر کشت این نوع است و اکثر درخت های این نوع سن بالاتری دارند.

  آب و هوای منطقه رفسنجان برای ثمردهی این نوع نیز مناسب است. با گسترش کشاورزی مدرن و جهت افزایش بهره وری، این محصول نیز کم رنگ تر شده است.

  قیمت پسته فندقی نسبت به سایرین ارزانتر است.  مزه اش فرقی ندارد. جهت خرید پسته فندقی (اوحدی) می توانید اقدام نمایید.

 4.  پسته احمد آقایی

  شکل ظاهری پسته بصورت کشیده و بادامی است. پوسته مغز آن کمی تمایل به قرمز رنگی دارد. در آجیل ها از این نوع پسته نیز استفاده می شود. پوسته استخوانی این نوع نسبت به سایرین سفیدتر است.

  قیمت متعادلی دارد. از فندقی گرانتر و از اکبری ارزانتر و با کله قوچی برابری میکند و یا در رقابت است!!

  جهت خرید پسته احمداقایی این لینک را کلیک نمایید.

انواع پسته شور

انواع پسته شور شامل پسته احمداقایی شور، پسته اکبری شور، پسته فندقی شور و پسته کله قوچی شور است. قیمت پسته شور باید از پسته خام کمتر باشد. زیرا که معمولا پسته با کیفیت و درجه یک و دستچین را نمی توان شور کرد. هر چه پسته میزان خندان بودن زیادی داشته باشد حین شور و برشته کردن مغزش از پوسته استخوانی اش جدا می شود. اغلب بای شور و برشته کردن از پسته آبخندان استفاده می کنند. در این صورت باید قیمت بسیار پایین تری داشته باشد.

جهت آشنایی بیشتر با انواع پسته برشته، شور و زعفرانی شده و خرید آن می توانید اقدام نمایید.

عکس انواع پسته رفسنجان

شکل ظاهری همه انواع متفاوت است. برخی کشیده و دراز هستند و برخی دیگر گرد و کروی!!

در این لینک می توانید عکس انواع پسته رفسنجان را ببینید.

قیمت انواع پسته

پسته اکبری لوکس ترین و گرانترین نوع است. در میان چهار نوع رایجی که معرفی کردیم پسته فندقی ارزانترین است. البته شاخص های متفاوتی بر روی قیمت پسته تاثیرگذار است. از جمله این شاخص ها می توان انس، رویت، پسته تازه بودن، پسته آبخندان نبودن و غیره اشاره کرد. ناگفته نماند که پسته نخودو و ریز و پسته دهان بست نیز قیمت پایین تری دارد.

برای آشنایی بیشتر با این آجیل منحصر به فرد و قیمت انواع پسته رفسنجان و ایران می توانید این مقاله را نیز مطالعه نمایید.

انواع پسته اکبری

انواع پسته اکبری نیز مانند سایرین وابسته به انس و رویت متفاوت است. پسته اکبری انس ۲۰ درشت تر از پسته اکبری انس ۲۴ است. پسته اکبری بصورت خام و برشته در آجیل شب یلدا و دیگر دورهمی ها مانند عید دیدنی ها و مهمانی ها استفاده می شود. استفاده از این نوع در آجیل ترکیبی بینظیر و لوکس می سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *