سرمازدگی درختان پسته ۱۴۰۱ 👨

روش های مقابله با سرمازدگی درختان پسته

سرمازدگی درختان پسته رفسنجان ۱۴۰۱

سرمازدگی درختان پسته رفسنجان در اوایل فرودین ماه سال ۱۴۰۱ صورت گرفت. پدیده سرمازدگی یکی از خسارت­های ناشی از عوامل جوی و اقلیمی است که باعث خسارت به محصولات پسته و دیگر محصولات می گردد. زمانی که دما به زیر صفر درجه سلسیوس کاهش پیدا کند محصولات کشاورزی حساس به سرما یخ ­زده و خشک می­گردد. اثرات یخبندان برای کشاورزان بسیار خسارت­ زا است. یکی از دغدغه­ های کشاورزان درخت پسته اغلب استان­های ایران به خصوص کشاورزان استان کرمان شهرستان های رفسنجان، انار، نوقات و غیره پدیده سرمازدگی است. سرمازدگی درختان پسته اغلب در بازه زمانی ۲۵م اسفندماه الی آخر فرودین رخ می­دهد.

سرمازدگی درختان پسته در چه دمایی اتفاق می افتد؟

در حالت کلی درخت پسته نیاز به تابستان گرم و زمستان سرد و بهار معتدل دارد. درخت پسته نیاز به خواب زمستانی دارد. همچنین این درختان قابلیت تحمل رطوبت بسیار کم هوا و سطح رطوبت پایین خاک را دارند. در واقع درخت پسته در مناطقی که زمستان های آن کاملا سرد است و تابستان های طولانی، خشک و گرم دارند بهترین رشد را دارد. اغلب سرمازدگی درختان پسته در دمای صفر و زیر صفر درجه سانتیگراد در هوای آرام، بدون باد و در ساعات نزدیک به طلوع آفتاب بین ساعت ۴ الی ۷ صبح اتفاق می افتد.

۷ راه کار برای جلوگیری از سرمازدگی درختان پسته

در این قسمت ۷ روش برای جلوگیری از سرمازدگی درختان پسته پیشنهاد شده است.

  • پرهیز از شخم زدن، پاکنی یا تیلرکردن زمین در این بازه زمانی:

در طول روز با تابیدن خورشید زمین گرم می شود و این گرما در خاک ذخیره شده و در طول شب از زمین ساطع می شود. خاک های شخم­ زده پتانسیل کمتری برای ذخیره و انتقال گرما در خود دارند. از آنجایی گرمای سطح خاک تاثیر بسزایی در محافظت از سرمازدگی دارد. زمین های شخم خرده سریع تر سرد می شوند به طوری که علف های سطح خاک، نوعی هدایت کننده گرما خاک به هوا می باشند.

بنابراین تیلرکردن زمین بهتر است در دی­ماه یا بهمن­ ماه انجام شود.

  • حذف علف­های هرز:

جمع­ آوری علف های هرز از کف باغ و سطح خاک منجر به جذب بیشتر انرژی نور خورشید توسط خاک می شود .بنابراین علف های هرز خشک چیده شده یا زنده باید از سطح باغ حذف شوند.

  • سوزاندن پوست پسته یا پسته پوک:

یکی از ارزان­ترین و در دسترس­ترین روش­ها برای مقابله با سرمازدگی سوزاندن پوست استخوانی یا نخاله پسته همراه با مخلوطی از آب و گازوئیل است. مخلوط کردن آب با گازوئیل باعث می­شود که مواد سریع نسوزند و همچنین دود غلیظ و سنگینی ایجاد شود.

  • استفاده از ماشین های مولد باد:

ماشین های مولد باد باعث جابجایی هوا شده و هوای گرم بالا را با هوای سرد کف باغ مخلوط می­کند. هزینه این روش بالاست.

  • آبیاری درختان پسته

در شب­ هایی که دمای هوا پایین است و احتمال سرمازدگی است. در صورت امکان آبیاری درختان تا حد زیادی از سرمازدگی درختان پسته جلوگیری می­کند.

  • استفاده از ماشین های تولید مه

  • استفاده از ترکیبات شیمیایی

کود پتاس باعث بالا بردن تحمل درختان پسته در مقابل سرمازدگی می­شود. تا حدی از خسارت یخ ­بستن غنچه­ ها جلوگیری ­می­کند. محلول پاشی کود آمینو اسید هم می تواند موثر باشد. مهمترین نقش پتاسیم افزایش غلظت شیره سلولی می باشد که با افزایش آن نقطه انجماد سلول گیاهی کاهش می یابد.

 

خرید پسته:

فروشگاه پسته پستاکا انواع پسته رفسنجان به سراسر کشور عرضه می کند.

جهت خرید پسته اکبری و خرید پسته فندقی می توانید اقدام نمایید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *