قیمت پسته ۱۴۰۱( قیمت روز پسته) 🎁

پسته کله قوچی

قیمت پسته به عوامل متعددی وابسته و متغیر است. در این مقاله به ویژگیهای تاثیر گذار بر قیمت این مغزدانه و قیمت روز پسته در بازار آشنا خواهید شد.

قیمت پسته و ویژگی هایی که در خرید پسته باید دقت کرد. 

قیمت پسته رفسنجان و سایر شهرستان ها، وابسته به عوامل مختلف است که در ادامه برای تشخیص قیمت انواع پسته مواردی را ذکر میکنیم.

 • نوع: اولین معیار تاثیر گذار روی قیمت این مغزدانه نوع آن است. از انواع رایج این آجیل می توان  پسته اکبری، احمدآقایی، کله قوچی، و فندقی یا اوحدی نام برد که هر کدام قیمت متفاوتی دارد.
 •  انس: دوم انس پسته که به میزان درشت بودن پسته وابسته است. بطور مثال پسته اکبری انس ۱۹ یا ۲۰ درشت تر و ارزش بالاتری نسبت به پسته اکبری انس ۲۴ دارد.
 • رویت پسته: سومین عمل رویت پسته است که میزان دهن باز بودن یا خندان بودن آن را مشخص میکند. در واقع در ۱۰۰ عدد پسته اگر ۷۵ عدد آن دهن بازتر و خندون تر باشد و ۲۵ عدد آن میزان خندون بودن آن کمتر باشد رویت این پسته ۷۵درصد است.
 • پسته پارسال یا پسته تازه امسال: تشخیص پسته تازه از مزه آن است.
 •  پسته آبخندون: پسته آب خندون پسته ای است که طی فرآیندی پسته دهن بست را به خندان تبدیل می کنند و اغلب بعد از آن شور و یا زعفرانی میکنند که طبیعتا این پسته قیمت بسیار پایین تری دارد.

جهت آشنایی بیشتر با قیمت این مغزدانه منحصر به فرد در بازار جهانی وارد این لینک شوید.

قیمت پسته تازه ۱۴۰۱ (قیمت روز پسته)

قیمت پسته تازه ۱۴۰۱ و عوامل موثر بر قیمت آن در این مقاله بررسی شده است.

سال ۱۴۰۱ در ایران با کاهش پسته مواجه هستیم. زیرا که اکثر باغات شهرستان های استان کرمان که قطب تولید این محصول در ایران هستند در اوایل فروردین دچار سرمازدگی شده اند. همچنین دیگر شهرستان های ایران که زیر کشت این محصول بوده اند نیز با این پدیده مواجه شده اند. سرمازدگی حدود ۸۰ درصد محصول باغات را از بین برده است. کاهش تولید پسته باعث افزایش قیمت آن شده است و این قیمت نرخ صعودی خواهد داشت.

معیار دیگری که بر قیمت این آجیل در بازار تاثیر گذار است نرخ دلار در روز است. افزایش قیمت دلار باغث افزایش قیمت این خشکبار خواهد شد.

میزان صادرات آن نیز بر قیمت این مغزدانه تاثیرگذار است.

البته به این نکته باید دقت شود که چرا قیمت پسته گران است؟ در این مقاله ۱۱ دلیل تاثرگذار بر قیمت این خشکبار آمده است. با بررسی این مقاله متوجه خواهید شد که قیمت گران نیست!!

قیمت پسته خام و شور

یکی از مواردی که در هنگام خرید پسته باید دقت کرد شور و خام بودن آن است. قیمت پسته شور، برشته و زعفرانی شده بایستی از پسته خام کمتر باشد. پسته با کیفیت عالی و میزان رویت و خندان بالا هنگام شور و برشته شدن، مغزشان از پوسته استخوانی جدا خواهد شد. به این دلیل جهت شور و برشته کردن از پسته با کیفیت پایین تر، انس پایین تر و میزان خندان بودن کمتری استفاده می شود.

علاوه بر این اغلب جهت شور و برشته کردن از پسته آبخندان استفاده می شود. پسته آبخندان در ابتدا دهان بسته بوده که توسط فرآیندی خندان شده است. قیمت این نوع بسیار از سایرین پایین تر است.

بنابراین جهت خرید پسته به قیمت پسته خام و شور نیز باید دقت و از هم تفکیک کرد.

قیمت پسته 1401
قیمت پسته در بازار کرمان و سایر شهرستان های ایران

ارزانترین قیمت پسته

جهت بررسی ارزانترین قیمت پسته موارد زیر را بررسی نمایید. در زیر قیمت ها بصورت صعودی منظم شده است:

 1. پسته نخودو یا ریز: این نوع دارای ارزانترین قیمت پسته برای خرید است. پسته ریز و نخودو از غربال کردن انواع درشت با دستگاه نمره کن به دست می آید.
 2. پسته دهان بسته: نوع دهان بسته این آجیل نیز از غربال کردن توسط دستگاه نمره کن به دست می آید. دستگاه نمره کن نوع خندان، دهان بسته و نخودو را در مسیرهای متفاوت از هم جدا می کند.
 3. پسته فندقی: قیمت این نوع نسبت به سایرین کمتر است زیراکه ریزتر و کروی تر است. مزه آن تفاوتی با سایر انواع ندارد. برای آشنایی بیشتر با این نوع و خرید پسته فندقی (اوحدی) این لینک را کلیک نمایید.
 4. پسته احمدآقایی: این نوع پوسته استخوانی سفیدتر و مغز قرمزتری دارد. شکل ظاهری آن دراز است. جهت خرید پسته احمداقایی کلیک نمایید.
 5. پسته کله قوچی: ظاهری درشت تر نسبت به سایر انواع دارد. جهت آشنایی با شکل ظاهری و خرید پسته کله قوچی کلیک نمایید.
 6. پسته اکبری: لوکس ترین پسته برای مصرف کننده و محبوب ترین پسته برای کشاورز است. جهت خرید پسته اکبری اقدام نمایید.

قیمت پسته در بازار امروز کرمان

قیمت پسته در بازار امروز کرمان تفاوت آنچنان زیادی با قیمت پسته در بازار امروز تهران نباید داشته باشد. معیاری که قیمت را متفاوت می کند کیفیت آن است. اغلب مصرف کنندگان به درستی مقدور به تشخیص کیفیت این محصول نیستند. بنابرین ممکن است این آجیل با کیفیت پایین تر در کرمان با قیمت بالتری در تهران یا سایر شهرها به فروش برسد.

دقت نمایید تنها هزینه حمل و نقل به قیمت اضافه خواهد شد. دقت نمایید پسته اکبری دستچین با انس ۲۲ تفاوت هزینه حمل و نقل نسبت به شهرستان های متفاوت باید داشته باشد.

روش های تشخیص پسته با قیمت مناسب

جهت خرید پسته خوب  باید به نکاتی دقت شود:

 • یکی از موارد مهم هنگام خرید پسته توجه به تازه بودن آن است. به طور کلی تشخیص پسته مانده از تازه کار دشواری بوده و کارشناسان در این زمینه بهتر عمل می کنند. آجیل هایی مانند گردو را به راحتی می توان تشخیص داد که تازه است یا نه. چرا که روغن می اندازد. اما پسته به دلیل پوستی که دارد ماندگی اش مشهود نبوده و شاید در ظاهر بی عیب نقص به نظر بیاید.
 • نکته دوم هنگام خرید پسته این است که بتوانیم پسته خندان از آب خندان را تشخیص دهیم.
 • هنگام خرید پسته سعی کنید پسته های بسته بندی شده که دارای پروانه وزارت بهداشت است را خریداری نمایید.
 • هنگام خرید پسته شور به رنگ آن توجه کنید. برای اینکار کمی از آن را در دست خود ریخته و صبر کنید. اگر به دست شما رنگ داد یعنی رنگ آن زردچوبه و زعفران نبوده و رنگ های مصنوعی خوراکی است که معمولا سرطان زا هستند.

این مقاله مغزدانه پسته را کامل شرح داده است.

 

قیمت پسته
قیمت پسته

۵ عامل موثر در قیمت پسته:

افراد برای خرید پسته اولین ویژگی که بررسی می کنند قیمت آن است. اما قیمت این خشکبار در واقع به عوامل زیر بستگی دارد:

عوامل موثر در قیمت پسته
معیار توضیحات قیمت رایج
نوع که انواع رایج را در بالا توضیح دادیم. در این بین معمولا اکبری گرانترین و فندقی ارزانترین است. اکبری گرانترین
کله قوچی ارزان تر از اکبری، گراننر از فندقی
احمدآقایی تقریبا هم قیمت کله قوچی
فندقی ارزانترین
تازه بودن پسته برداشت چه سالی است؟ امسال یا سال گذشته! که این عامل در قیمت آن تاثیر گذار است. پسته کهنه ارزانتر است
انس این معیار به میزان درشت بودن و سنگینی نوع پسته دارد که معمولا مصرف کننده به این مورد دقت نمیکند. اغلب افرادی که در شغل خرید و فروش پسته هستند و کشاورزان این مورد را چک می نمایند. مثلا پسته اکبری انس ۲۰ دانه دارای وزن سنگین تر و ظاهر درشت تری نسبت به اکبری با انس ۲۴ دانه است. به همین دلیل قیمت بالاتری نیز دارد. انس بالاتر قیمت بالاتر دارد.
رویت به میزان خندان بودن پسته بستگی دارد. رویت بالاتر قیمت بالاتر دارد.
آبخندان پسته آبخندان پسته ای است که دهن بست بوده و طی فرآیندی آن را خندان نموده اند که در مقاله ای این مورد را توضیح دادیم. با توجه به قیمت دهن بست، این نوع قیمت پایین تری دارد و اغلب مصرف کننده به ایت مورد نیز دقت نمیکند. پسته آبخندان قیمت پایین تری دارد.

 

 

پستاکا پسته مرغوب را مستقیم از کشاورز عرضه میکند….

لیست محصولات را ببینید و سپس خرید کنید. پستاکا مجموعه ای است که بیش از سی سال در زمینه کاشت، داشت، برداشت محصول مرغوب پسته فعالیت دارد.

با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *