پسته رفسنجان 💫

آشنایی با شهرستان های تولید پسته

پسته رفسنجان یکی از نمونه های شناخته شده پسته در جهان:

کشور ایران یکی از تولیدکنندگان اصلی پسته جهان می باشد. رتبه اول جهان را از نظر صادرات پسته و کیفیت پسته دارد. پسته رفسنجان از نظر طعم و کیفیت و سلامت محصول زبانزد است. در میان مردم ایران و کشورهای دیگر پرطرفدار است. شهر رفسنجان از توابع کرمان یکی از شهر هایی است که به دلیل موقعیت آب و هوایی مستعد پرورش پسته عالی می باشد. پسته رفسنجان به انواع  اکبری، کله قوچی، احمد آقایی، اوحدی یا فندقی  تقسیم می شود. در ادامه هر کدام به صورت مختصر شرح داده می شود:

  • یکی از انواع پسته رفسنجان نوع اکبری می‌ باشد که دارای ارزش بالایی از نظر درآمد زایی  می باشد. این نوع پسته بادامی شکل است و درختی پر محصول دارد که در دهه سوم شهریور بار درخت برداشت می شود. این نوع یکی از محبوترین پسته در میان کشاورزان رفسنجانی است و سطح زیر کشت زیادی در این شهرستان به خود اختصاص داده است.
  • پسته کله قوچی مخصوص استان کرمان  و شهرستان رفسنجان است و آن نوع از پسته به نوع تغذیه و شرایط آب و هوایی بسیار حساس است و معمولا در دهه سوم شهریور الی دهه دوم مهرماه  قابل برداشت است.
  • پسته احمد آقایی  بادامی شکل است. مغز قرمز و پوست استخوانی دارد و محصول دیر رسی دارد.
  • اوحدی یا فندقی ۲۰ تا ۳۰ درصد پسته تولید شده در رفسنجان را خود کرده است، این نوع پسته کروی و فندقی شکل است. محصول این فندق در اواسط شهریور می‌‌رسد. تمام نمونه های پسته از رفسنجان بسیار مرغوب هستند.

 

درخت پسته
درخت پسته رفسنجان

شرایط کاشت پسته رفسنجان چیست؟

پسته رفسنجان به دلیل نوع کشت و شرایط آب و هوایی  از نظر طعم و مزه و شکل ظاهری و استاندارد های بین المللی در رتبه بسیار خوبی قرار دارد. امروزه در کنار کشاورزان که در قدیم به این حرفه مشغول بودند  نیروی تحصیل‌ کرده نیز وارد کار شده اند و در صورت وجود هرگونه مشکلی به کشاورزان کمک می‌‌کنند. زمینی که برای کشت پسته استفاده می شود باید بافت یکنواختی داشته باشد و پسته در عمق زیاد کاشته شود در این صورت می توان انتظار بار  پسته بیشتر و با کیفیتی را داشت.

باغ های رفسنجان به این دلایل  محصولات مرغوب را تولید می کنند:

  • خاکی که پسته در آن کاشته می شود نباید شور باشد این مورد باید در مورد بافت رویی و زیرین زمین بررسی شود. بهترین راه تشخیص ارسال نمونه های خاک است که برای آزمایش‌های مختلف ارسال می شود.
  • رسیدگی به تمام امور مربوط به کشت پسته در این مناطق انجام می‌‌شود . به همین دلیل است که این محصول هر سال از نظر کیفیت در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد.
  • آب و هوای رفسنجان برای کشت این محصول مناسب است. درخت پسته نیاز گرمایی و سرمایی خاصی دارد.
باغ پسته
باغ پسته

شهرستان های تولید کنند پسته

بیشترین شهرهای ایران که در تولید پسته پیشرو هستند شهر رفسنجان،انار، سیرجان، زرند کرمان و نائین هستند و البته شهر های دیگری نیز در زمینه کاشت پسته فعالیت می کنند. انواع پسته را می توان به نام های اکبری، کله قوچی، احمد‌ آقایی و فندقی تقسیم نمود. پسته اکبری از مرغوب ترین پسته هایی است که از نظر طعم و ظاهر مورد استقبال زیادی است و در امر صادرات  نیز به این نوع پسته، بسیار توجه می شود پسته مرغوب بودن آن محصول از زمان کاشت آن تعیین می شود و به خاک و آب و هوای منطقه نیز بستگی دارد. پسته از نظر غذایی نیز سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی است و در میان آجیل و خشکبار بسیار مورد توجه است. نکته مهم به هنگام خرید پسته، تشخیص کیفیت آن است در اینجا برای شناسایی پسته مرغوب به نکاتی اشاره می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *