پسته یک خشکبار، مغزدانه و آجیل منحصر به فرد❤️

پسته چیست؟

پسته یک خشکبار، مغزدانه و آجیل منحصر به فرد است که بیشتر در خانواده آجیل قرار میگیرد. این آجیل دارای خواص و ارزش غذایی بالای است. قیمت پسته وابسته به انواع و کیفیت آن متفاوت است. جهت خرید پسته باید به نکاتی دقت کرد که در این مقاله به تعدادی از آنها پرداخته شده است.

پسته چیست؟

ایران یکی از پرورش دهندگان اصلی این محصول است. ایران رتبه اول جهان از نظر صادرات و کیفیت پسته را دارد. شهرستان رفسنجان از استان کرمان بیشترین قطب تولید پسته ایران است. پسته رفسنجان از نظر طعم، کیفیت و سلامت محصول زبانزد است. محصول این منطقه در میان مردم ایران و کشورهای دیگر پرطرفدار است. این شهرستان به دلیل موقعیت آب و هوایی مستعد پرورش این محصول است.

این مغزدانه هم به تنهایی مصرف می شود، هم در آجیل استفاده می شود. علاوه بر این در دسر، بستنی و شیرینی نیز استفاده می شود. قیمت پسته وابسته به کیفیت و نوع آن متفاوت است. علاوه بر این ویژگیهای دیگری از جمله انس و رویت نیز بر قیمت خرید پسته تاثیر دارد.

درخت پسته

این درخت گیاهی است که  ظاهری زیبا دارد. در اوایل بهار شکوفه داده و سبز میشود. در اواخر شهریور و مهر ماه محصولش برداشت میشود. در زمستان جهت باروری بهتر سال آینده، توسط کشاورزان تغذیه مناسب میشود. درخت پسته نسب به سایر درختان معمولا ۲۴ روز تا یک ماه یک بار، آبیاری میشود. البته برای محصول بهتر و بیشتر بایستی بصورت غرقابی آبیاری شود. سیستم قطره ای و زیر سطحی آنچنان جواب گو محصول بهتر نیست. اما در مناطقی از این سیستم استفاده میشود.

درخت پسته که در فصل بهار شکوفه داده است.
درخت پسته رفسنجان

قیمت پسته

قیمت پسته وابسته به عوامل مختلف متغیر است. از جمله ویژگیهایی که بر قیمت پسته تاثیر دارد می توان موارد زیر را ذکر کرد:

 1. نوع
 2. انس
 3. رویت
 4. تازه بودن
 5. آبخندان نبودن

برای آشنایی بیشتر برای تشخیص قیمت پسته این مقاله را مطالعه نمایید.

انواع پسته 

انواع پسته به نوع های رایج  اکبری، کله قوچی، احمد آقایی، اوحدی  یا فندقی تقسیم می شود.  در واقع شکل ظاهری انواع آن گرد یا دراز است. در ادامه به معرفی هر کدام میپردازیم: که در این لینک نیز اطلاعاتی قرار داده ایم.

پسته اکبری

یکی از انواع، پسته اکبری است. این نوع دارای ارزش بالایی از نظر درآمد زایی است. ظاهرش بادامی شکل است. درختی پر محصول دارد که در دهه سوم شهریور محصول درخت برداشت می شود. محصول اکبری  مخصوص استان کرمان  و شهرستان رفسنجان است. این نوع به روش تغذیه و شرایط آب و هوایی بسیار حساس است. محبوبترین نوع برای کشاورزان همچنین لوکس ترین نوع برای مصرف کنندگان، اکبری است.

جهت آشنایی با شکل ظاهری، قیمت پسته اکبری و خرید این لینک را کلیک نمایید.

پسته احمد آقایی

پسته احمد آقایی میوه درشتی دارد و بادامی شکل است. مغز قرمز و پوست استخوانی دارد. محصول دیر رسی دارد. اغلب سطح کشت این نوع، باغات نوقات از توابع رفسنجان است. حدود ۲۰ درصد محصول تولید شده در رفسنجان از این نوع است.

جهت آشنایی با شکل ظاهری، قیمت پسته احمدآقایی و خرید این لینک را کلیک نمایید.

 

پسته فندقی

پسته فندقی که اوحدی هم صدا زده می شود نسبت به سایرین ریزتر است. ظاهرش کروی و فندقی شکل است. محصول نوع فندقی در نیمه شهریور می‌‌رسد.  اغلب باغات قدیمی رفسنجان زیر کشت این نوع است. معمولا نوع اوحدی زودتر از سایرین می رسد و برداشت می شود. قیمت پسته فندقی نسبت به سایرین ارزانتر است

جهت آشنایی با شکل ظاهری، قیمت پسته فندقی و خرید این لینک را کلیک نمایید.

.

پسته کله قوچی

ظاهر این نوع  نسبت به سایرین درشت تر است. برای اولین بار توسط شخصی به نام حاج علی شریفی در روستای دهنو  از شهرستان رفسنجان شناسایی شد. به همین جهت به نام حاج شریفی نیز معرف است. بعد از رقم اکبری، این نوع گرانترین و بیشترین کشت را دارد.

جهت آشنایی با شکل ظاهری، قیمت پسته کله قوچی و خرید این لینک را کلیک نمایید.

 

خواص پسته

از خواص پسته و ارزش غذایی این مغزدانه هرچه بگوییم کم است. همچنین تاثیر آن بر بیماری های مختلف نیز انکار ناپذیر است.در ادامه به بررسی این خواص پرداخته خواهد شد:

 • وجود آنتی‌اکسیدان‌ها در این مغز برای سلامتی بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌هایی همچون سرطان قابل توجه‌ است.
 • وجود سطوحی بالایی از ویتامین E و ویتامین
 • حفاظت از بدن در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد
 • جلوگیری از پیری زودرس 
 • حفظ سلامت و زیبایی پوست
 • تقویت بینایی
 • تقویت آهن بدن
 • بهبود سلامت قلب
 • بهبود کنترل وزن
 • بهبود عملکرد و رضایت جنسی مرد
 • خواص پسته برای زنان متعدد است.
 • کنترل قند خون

جهت آشنایی بیشتر با خواص این مغزدانه این مقاله را مطالعه نمایید.

خواص پسته برای زنان

خواص پسته برای زنان و ارزش غذایی آن متعدد است. از جمله می توان محافظت از پوست و جلوگیری از پیری زودرس، درمان کم خونی، کاهش وزن، افزایش انرژی بدن در دوران باردهی و شیردهی نوزاد اشاره کرد.

شهرستان های کاشت درخت پسته در ایران

هم اکنون بیشترین سطح کشت این محصول در کشور ایران، در شهرستان های رفسنجان، سیرجان، انار، کشکوییه، زرند، دامغان، مرند، بویین زهرا، نیشابور است.  حدود ۸۵ درصد این محصول صادراتی ایران، از این شهرستان هاست.

شرایط کاشت پسته رفسنجان چیست؟

پسته رفسنجان به دلیل نوع کشت و شرایط آب و هوایی  از نظر طعم و مزه و شکل ظاهری و استاندارد های بین المللی در رتبه بسیار خوبی قرار دارد. امروزه در کنار کشاورزان که در قدیم به این حرفه مشغول بودند  نیروی تحصیل‌ کرده نیز وارد کار شده اند. در صورت وجود هرگونه مشکلی به کشاورزان کمک می‌‌کنند. در ادامه شرایط زمین، باغ و آب و هوای کاشت مناسب برای کاشت این محصول را بازگو مینماییم:

 • شرایط زمین

زمینی که برای کشت این درخت استفاده می شود باید بافت یکنواختی داشته باشد. درخت پسته در عمق زیاد کاشته شود، در این صورت می توان بازدهی و محصول بیشتر و با کیفیتی را داشت.

 • شرایط کشت

خاکی که این درخت در آن کاشته می شود نباید شور باشد.  خاک باید در مورد بافت رویی و زیرین زمین بررسی شود. باغ های رفسنجان محصولات مرغوب را تولید می کنند. بهترین راه تشخیص ارسال نمونه های خاک است که برای آزمایش‌های مختلف ارسال می شود. رسیدگی به تمام امور مربوط به کشت این خشکبار و آجیل در این مناطق انجام می‌‌شود. به همین دلیل است که این محصول هر سال از نظر کیفیت در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد.

********************************************

باغ پسته رفسنجان بزرگترین جنگل مصنوعی جهان؛

پسته رفسنجان بهترین نوع جهان است که طرافداران زیادی را به خود اختصاص داده است. این محصول در بازار‌های ایران و جهان جایگاه ویژه ای دارد. نظر مشتریان بسیاری را جلب کرده است. این خشکبار از جمله آجیل هایی که به میزان زیادی در ایران کشت شده است. جالب است بدانید در حال حاضر بزرگترین جنگل مصنوعی جهان در شهرستان رفسنجان و اطراف آن قرار گرفته است. این جنگل مصنوعی متشکل از باغات ۱۲۰ هزار هکتاری این خشکبار است.

کمتر کسی پیدا می‌شود که تا کنون اسم پسته رفسنجان را نشنیده باشد. این محصول که مهمترین سوغات این شهر است  توانسته نظر مثبت بسیاری از تاجران را به خود جلب نماید. باغ های رفسنجان منبع عمده تولید این محصول برای مصارف مشتریان داخلی و صادرات به خارج از کشور هستند.

 

فروشگاه پسته

فروشگاه پسته پستاکا بیش از سی سال در زمینه کاشت، داشت و برداشت این مغزدانه فعالیت داشته است. از این رو با انواع این مغزدانه و کیفیت آن آشنایی کامل دارد. مرکز خرید پسته پستاکا به مشتریان خود این تضمین را می دهد که اگر از کیفیت پسته راضی نبودند می توانند محصول خریداری شده را برگشت دهند. این مرکز خرید، پسته رفسنجان را بصورت مستقیم به سراسر کشور ایران عرضه میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *