۱۱ دلیل برای اینکه چرا قیمت پسته گران است؟

قیمت پسته به چه عواملی وابسته است؟

دلایل تاثیر گذار بر قیمت پسته:

۱۱ دلیل برای اینکه چرا قیمت پسته گران است؟

دلایل تاثیرگذر بر قیمت پسته
 1. دوره رشد طولانی درخت پسته

پسته در واقع آجیل نیست بلکه دانه های درخت پسته است. یکی از دلایل گرانی پسته دوره رشته طولانی درخت پسته است.از زمانی که نهال درخت پسته توسط کشاورز کشت می شود حدود چهار سال طول می کشد که پیوند بخورد و حدود سه تا چهار سال بعد از آن اولین محصول خود را می دهد. نهال ها هم که کشت می شوند حدود یک ساله هستند. بنابراین روی هم حدود ۹ سال طول می کشد تا کشاورز اولین محصول پسته اش را ببیند. تازه اینکه حدود ۱۲ سال پس از کشت نهال پسته طول می کشد طول می کشد که درخت پسته باردهی مقبولی بدهد. این مدت طولانی رشد درخت پسته نیاز به مراقبت و تحمل هزینه زیادی توسط کشاورز است.

 1. باردهی یک سال در میان درخت پسته

مشکل دیگری که کشاورزان پسته متحمل می شوند اینست که درختان پسته بصورت یک سال در میان محصول دارند. یعنی اینکه در یک سال محصول خوبی دارند و سال دیگر محصول بسیار کم یا اصلا ندارند. به اصطلاح کشاورزان درختی که امسال پسته دارد سال دیگر ندارد!

بنابراین کشاورزان باید هزینه و مخارج خود را دو سال مدیریت کنند. می دانیم که درخت پسته اگر چه هم محصول نداشته باشد هزینه خود را دارد که اغلب این هزینه، هزینه نیروی انسانی، آب، کود، سم، هرس کردن و چیدن علف های زاید مزارع کشاورزی است. این دلیل خود بر قیمت پسته تاثیر گذار است.

 

 

 1. تولید کم محصول درخت پسته

کشاورز حتی پس از اینکه ۱۲ سال صبر می کند تا درخت پسته محصول دهد باز هم درخت پسته حداکثر سقف برای تولید محصول دارد. هر درخت پسته بطور میانگین می تواند ۹ کیلو یا بگفته کشاورزان ۳ من پسته را تولید کند. این مقدار تولید در مقابل مخارجی که کشاورز برای کاشت، داشت و برداشت پسته دارد متناسب نیست.

 1. کاشت، داشت، برداشت پسته توسط دست.

اکثر کارهای پسته در مزارع جهت کاشت و مراقبت از درخت پسته بایستی بصورت دست و با کارگر انجام شود. حتی برای برداشت و چیدن پسته که فقط باید از نیروی انسانی و کارگر استفاده شود. این اقدام هم نیاز به کار فشرده دارد هم هزینه زیادی باید پرداخت شود. بنابرای روی قیمت تمام شده پسته تاثیرگذار است.

 1. سرمازدگی و گرمازدگی درختان پسته

درختان پسته از نظر آب و هوا بسیار حساس هستند. این درختان به شرایط رشد خاصی نیاز دارند. درخت پسته هم به سرما مناسب زمستان و هم به گرمای مناسب تابستان نیاز دارد. ایجاد شرایط عالی برای رشد پسته دشوار است. کشاورزان همیشه مجبورند با شرایط آب و هوایی دست و پنجه نرم کنند و کنار آیند. بعضی از سال ها سردی بی­هنگام در سال که اغلب از اول فرودین تا ۲۵ فروردین صورت میگیرد درختان پسته دچار سرمازدگی می­شوند. همچنین گرمی بیش از حد تابستان در تیرماه ممکن است درختان پسته را دچار گرمازدگی کند. با اینکه این مساله باعث تاسف است اما هیچ اقدامی در این باره نمیشود انجام تنها کشاورزان بایستی پول خود را از سال قبل ذخیره کنند تا بتواند پاسخ گوی مخارج زندگی خود و هزینه های باغ­های پسته باشد.

باید در نظر داشت اگر درخت پسته دچار سرمازدگی یا گرمازدگی شود و محصول ندهد اما مخارجش پابرجاست. این امر نیز روی قیمت پسته تاثیر گذار است.

شهرستان رفسنجان و دیگر شهرستان­های استان کرمان از جمله شهرستان انار، سیرجان و نوقات دارای آب و هوای مستعدی برا ی کشت درخت پسته است. زیرا که در این شهرستان­ها سردی و گری هوا در فصول سال متناسب با رشد و باروری درخت پسته است. اما این شهرستان­ها نیاز از سرمازدگی و گرمازدگی مستثنی نیستند.

 1. خشکسالی

درخت پسته نیز به آب فراوانی دارد. اغلب هم سیستم غرقابی متناسب با نیاز آن است. اگر زمستان کم بارانی باشد و در دیگر فصول نیز کشاورزان منطقه شاهد باران کمی باشندبرای تامین آب کافی جهت رشته محصول پسته با مشکل مواجه می­شوند.

با توجه به اینکه در شهرستان رفسنجان و دیگر شهرستان های اطراف آن که زبر کاشت درخت پسته هستند آب را از اعماق زمین می­کشند باعث شده است که عمق آب پایین رود و در اغلب مناطق با مشکل کم آبی و خشک شدن باغ­های پسته مواجه شده­اند.

خشکسالی نیز یکی دیگر از دلایل تاثر گذار روی قیمت پسته و ۱۱ دلیل برای اینکه چرا قیمت پسته گران است؟ شاید گرانی آن است. هزینه تامین آب اگر بالا رود قطعا قیمت محصول نیز بالا می­رود.

 1. گرانی هزینه ها برای کشاورزان

صرف نظر از نوع کشاورزی که کشاورز از انجام آن لذت می برد، هزینه هایی در بر خواهد داشت. مشکل محصول پسته این است که کشاورز باغ پسته راهی جهت کاهش هزینه ها ندارد. درختان پسته هر سال نیاز به آب، کود، هرس کردن، مبارزه با آفات با استفاده از سم و نیروی انسانی دارند.

برای تولید یک کیلو پسته کشاورز مجبور است هزینه­ها و زخماتی زیادی متحمل شود.

 1. نیروی کار

هزینه نیروی انسانی برای کاشت، داشت و مراقب و برداشت پسته بسیار بالاست. پسته از جمله محصولاتی است که نیاز به کار با دست است این باعث می‌شود که ساعت‌های زیادی کار شود. پسته بای چیده شود. همچنین هزینه های نیروی کار شامل آبیاری و هرس نیز می شود که باید برای حفظ محصول لازم است انجام شود.

هزینه نیروی کار هر ساله رو به افزایش است. این هزینه شامل مواردی مانند مالیات بر حقوق و دستمزد و غرامت کارگران نیز است.

البته هزینه نیروی انسانی فقط شامل محصول پسته نیست هر شغلی متحمل این هزینه است. هر چه زمان مورد نیاز برای کار بیشتر باشد به طبع آن هزینه های آن و قیمت آن بالاتر می­رود.

 1. محبوبیت پسته

پسته بسیار محبوب است. طعم بسیار منحصر به فرد دارد. در یک ظرف آجیل همه دنیال پسته میگردند. در ایام تعطیل و در دورهمی­ها معمولا پسته مصرف می­شود.

محبوبیت پسته رو به افزایش است زیرا مردم در استفاده از پسته خلاقیت بیشتری پیدا کرده اند. از پسته در دسرها و به عنوان چاشنی و همچنین در شیرینی ها استفاده می شود.

 1. سالم بودن پسته

یکی از دلایل دیگر از ۱۱ دلیل برای اینکه چرا قیمت پسته گران است؟ می تواند پسته گران باشد، سالم بودن آن است. این طبیعی است که یک غذای سالم دارای طعم و قیمت بالاتری نسبت به یک غذای ناسالم باشد.

پسته فواید زیادی دارد. این آجیل و دانه خوراکی دارای پروتئین، پتاسیم، ویتامین B6 و مس است. دارایمقداری چربی و مقداری کربوهیدرات نیز هست.

 1. دلال

کشاورز پسته را بعد از تلاش زیاد تولید می­کند و میفروشد. در این بین دست به دست شدن محصول و خرید و فروش شدن زیاد توسط دلال­ها بر روی قیمت آن بسیار تاثیر گذار است.

 

نتیجه گیری

وقتی به قیمت پسته دقت می­شود بایستی به ارزش غذایی آن و هزینه­هایی که کشاورز برای آن صرف می­کند نیز دقت شود. البته باید دقت کرد خرید در زمان مناسب از سال و حذف دلال نیز می­تواند در هزینه­ای که برای خرید صورت میگیرد صرفه جویی کند. پسته چون یک خشکبار است می­تواند مدت طولانی نگه داشته شود.

جهت خرید پسته ارزان و با کیفیت می توانید از پستاکا اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *